Prokrastinace & Splněné sny

2.2. 2017Lenka2147x

Prokrastinace je dneska takové moderní slovo. Přesto neznamená nic jiného, než nám všem důvěrně známé:

Nechávání všeho, až na poslední chvíli. 🙂

 

Odkládání do poslední chvíle, které je často potom doprovázeno neuvěřitelnou honičkou, aby se vše nakonec vlastně stihlo, je známé a prastaré. 🙂 V České republice je to stejný nešvar, jako všude ve světě. Možná u nás i o trochu větší, než kdekoliv jinde a to proto, že Češi jsou v mnoha věcech nadaní a lépe pracují pod stresem. A jak je známo, tak nadaní lidé mají tendenci k určité laxnosti. Proto se často stává, že je například v kariéře předběhnou lidé pilní a přitom ne tak nadaní. To se vážně stává. 🙂

 

Ale to bych odbočila. 🙂 Prokrastinace v souvislosti se splněnými sny je jasným červeným signálem se sirénou, že je něco špatně. A jestli ji prožíváte, tak zbystřete!!! Věci odkládáme na poslední chvíli jenom z jednoho jediného důležitého důvodu a to je to, že se nám do nich jednoduše nechce! 😀 Nic jiného v tom není. Není to složité, komplikované ani sofistikované!
Tak jak se tomu bránit? Co se vlastně děje, když máte seznam plný svých snů a přesto neustále bojujete s tím, že věci odkládáte a pak se honíte a stresujete? Proč se stává, že máte takovou touhu a přitom to necháte „zase na zítra“? V čem je zakopaný pes??

 

Odpověď Vás nepřekvapí

V prvé řadě je to v cíli!!! 😀 Jednoduše se k tomu opět dostáváme! Nemáte motivaci, protože všechno, co Vás čeká na druhé straně toho, až to uděláte, pro Vás není motivující! Neznamená to pro Vás motor, který Vás nakopne s takovou silou a energií, abyste vyrazili pracovat na svém snu. Takže co s tím, když se přistihnete, že něco necháváte na později?:

 

  1. Když jde o sny a Vaše cíle, tak se rozhodně pusťte do jejich rekapitulace a kontroly. Doporučuji si vizualizovat každý cíl, sledovat, jaké pocity Vám to přinášípustit myšlenky volně tak, abyste do nich co nejméně zasahovali. Díky tomu Vám myšlenky, které Vám přináší krásné pocity přinesou další myšlenky a další krásné pocity a díky tomu se Váš cíl upřesní a ujasní. Takto postupují i vědci, kteří potřebují vyřešit nějaký problém. „Nepřemýšlí“, pouze si drží myšlenku, kterou chtějí vyřešit a pak nechají ostatní myšlenky, aby ji rozvinuly, upřesnily, podívaly se na tu první z jiného úhlu pohledu… Budete překvapeni, jakou moc má nechat myšlenky volně plynout. Sami sebe mnohokrát překvapíte, co vymyslíte, jak svůj sen upřesníte a na kolik otázek najdete odpovědi.
  2. Zjistěte si, jestli náhodou Vaše prokrastinace není vyčkávání! To je totiž ohromný rozdíl!!! Někdy třeba ještě nemáte svůj sen, který by byl tak mocný, aby Vás motivoval každý den, každou hodinu a tak je potřeba na něj přijít! Takže jestli na svém cíli poctivě pracujete a pohráváte si s myšlenkou, co doopravdy chcete a snažíte se na to přijít, tak to není prokrastinace. Vždy totiž platí: „Dvakrát měřit a jednou řezat.“ Jestli byste si řekli: „Tenhle sen mi teď stačí a tak na něm začnu hned pracovat…“ Co se stane? Nejenom, že to nevydržíte, protože jak Vás něco takového může vůbec motivovat? Ale navíc uděláte práci, která bude z dlouhodobého hlediska zbytečná a to je hrozná škoda! To, že se Vám něco líbí a nebo Vás to někam táhne je pouze indicie kudy se dát, ale rozhodně to není ten správný pocit pro cíl, na kterém Vaše práce zdatně setrvá. Raději přemýšlejte a dále se vzdělávejte a dále pracujte na zjištění toho, co doopravdy chcete, než se vydat někam, kam Vás srdce netáhne.

 

Ale to Vy už všechno víte, obzvlášť, jestli mne čtete delší dobu. Cíl je základ! Přesto nejede vlak! 😀 A i tak jsou a budou chvíle, kdy budete mít i sto chutí všechno nechat „na potom“. Takže:

 

Trik speciálně pro prokrastinaci

Jedno však třeba si o prokrastinaci ještě říci. Není to lenost. Jde o přístup k povinnostem. Lenost nám říká, že se Vám nechce nic, prokrastinace Vám velí, nechci dělat tohle a už vůbec to nechci dělat ihned. Líní lidé jsou bez cíle, ti co prokrastinují jsou třeba aktivní a pracovití, ale zrovna teď a tohle prostě odloží. Přesto lenoší mohou i zároveň prokrastinovat a nebo svou lenost prokrastinací maskovat. 😀 A protože ne vždy, můžeme věnovat svůj čas pouze hledání svého cíle a vyčkávat jako v bodě dva, je třeba se poprat s tím, co děláme neradi hned.

Je třeba si uvědomit, že i na cestě za našimi sny jsou věci, které nás nebaví nebo které dělat nechceme a přesto se udělat musí. Je třeba si uvědomit, že:

Máte naprosté právo dělat věci, které Vás nebaví a najít si v nich něco, co Vás baví.“

Já tomu říkám i:

„Najít si bič sama na sebe.“

A jak na to? Odměňujte se!!! Když musím například běhat po úřadech a vím, že to bude doopravdy hrozně moc času a hromada ušlých kilometrů pěšky, tak si řeknu, že až to budu mít všechno za sebou, tak se odměním svým nejoblíbenějším oříškovým latté. Nebo: Nechce se mi zrovna teď hledat na internetu to a to. A tak si řeknu: „Když to udělám teď, tak si za odměnu najdu na internetu, jaké jsou novinky například v péči o pleť.“ A hned se těším na to, co bude po mých povinnostech a světe div se!!! Zvládnu to za jedinečný čas, udělám to správně a kvalitně a ještě mám radost z toho, jak mi to hezky jde. 😀

 

Rozumíte? 🙂 Klademe důraz na: „Mám právo!“ A Vy ho máte!! Vždyť zpříjemnit si nějak svou práci a nebo se za ni nějak odměnit máme právo všichni! Přesto to neděláme! Spíš se nám v hlavě honí myšlenky, jak to bude zase děsné. A přitom jak to odměňování kouzelně zabírá! 😀 Je to jako mávnutí kouzelným proutkem! 🙂

 

Vždyť jako děti nás rodiče taky „upláceli“. 😀 „Běž si vyčistit zuby a já Ti za to potom přečtu pohádku.“ 😀 Dneska už Vás jako dospělé nikdo cizí uplácet nebude, ale co nám brání, abychom si všechno to, co děláme neradi, nezpříjemnili sami?? 🙂 Odměňujte se! Radujte se z toho, že děláte něco nepříjemného s vidinou toho příjemného potom, nebo i přitom! 🙂 Jestli účtujete hromadu faktur a potěší Vás to, tak si k tomu zapalte svíčku nebo pusťte svoje oblíbené rádio. Vždyť jsou to často maličkosti, které nám zcela otočí pohled na věc. Shrnuto a podtrženo:

 

UPLÁCEJTE SE! 🙂

 

Přeji Vám hodně nepříjemností, které si zpříjemníte, a které Vás, stejně jako mě, posunou k neuvěřitelné cestě splněných přání, v tom nejlepším co máme a to je, v našem ŽIVOTĚ! 🙂

 

Venku sice vládne paní zima, přesto brzy vysvitne slunce a chtějte, aby jeho první, jarní paprsky dopadaly již na úrodnou půdu Vašich splněných snů a přání! 🙂 Nic lepšího si v tomto roce změn nemůžete přát, a ani já Vám nepřeji nic menšího, než aby se splnilo všechno, o co žádáte. Abyste byli dostatečně silní na manifestaci Vašich přání do reality a vždy k Vám přicházely ty správné myšlenky, které zrovna budete potřebovat! 🙂

 

Vaše Lenka

Když jsem prošla osobní krizí v letech 2010-2014, uvědomila jsem si, na čem doopravdy záleží a začala hledat způsoby, jak změnit svůj život. A našla jsem. Dnes mám vlastní systém osobního rozvoje a vítám na svých stránkách každého, kdo chce také žít život svých snů. Více o tom kdo jsem, zjistíte tady>>