Nejmilejší kruťáci, alias pasivní agresoři

26.1. 2021Lenka890x

Možná si úplně nedokážete představit, co je to za lidi a co to vlastně ta pasivní agresivita znamená. Pokusím se Vám to přiblížit jednou větou ze Simpsonových:

„Použij „dorážky“ – jsou to urážky schované za lichotky.“

Jinými slovy daná osoba říká nějakou opravdu ošklivou věc, kterou maskuje nebo bagatelizuje. Maskuje ji obvykle úsměvem a přidává slova jako:

„Neboj, já to tak nemyslel/a.“

„Dělám si legraci, vždyť mě znáš.“

Takto se nejčastěji pozná pasivní agresivita. Je ji někdy těžké rozpoznat. Častokrát se Vám stane, že Vám až později dojde, že to vlastně byla urážka, co ten dotyčný řekl. Pak cítíte urážku, možná i ponížení a zesměšnění.

Je to jedna ze skrytých forem slovních útoků. Dělají ji lidé, kteří jsou vnitřně nejistí. Oni moc dobře ví, že proti nim stojí někdo lepší, že se mají čeho bát a hrozí, že vyjde najevo, že oni nejsou ti nej. V žádných jiných případech totiž nedává smysl, aby měl někdo vnitřní potřebu někoho shazovat.

„Shazují, aby se sami cítili výš.“

Hodně často používají pasivní agresivitu ženy, které mají sklony k žárlení (a žárlení je vždycky jenom nízké sebevědomí) 🙁 anebo manažeři, jejichž sociální dovednosti zaspaly v devadesátých letech. (Budu se věnovat v jiné odnoži mého projektu také pracovní sféře, takže se máte na co těšit, pokud Vás zajímá rozvoj také v kariéře.)

Všimněte si, že takoví lidé jsou často i energetickými upíry. Setkali jste se někdy s někým takovým? Zkuste si rozpomenout, jak se po takovém rozhovoru cítíte. Nic moc, co?

Jak se bránit?

Není to úplně jednoduché, ale je dobré v takových případech říct alespoň něco. Mně osobně se osvědčilo něco krátkého, například otočit vtip anebo jednoduše: „Když myslíš.“ Nebo: „Pro Tebe je to určitě dobrý.“

Nedejte se a pokud s takovým člověkem jste v neustálém kontaktu, zrekapitulujte si, co pořád říká (ono se to moc měnit nebude, tito lidé si jedou často pořád dokola tu stejnou písničku) a nějakou krátkou větou si připravte. Hodně účinné se mi jeví, pokud při té diskuzi nejste sami, tak se podívat na toho třetího, protočit oči a usmát se stylem: „No, jo, jasně. Ha, ha.“ Dáte tím najevo, že nic takového se Vás nemůže dotknout a s velkou pravděpodobností Vám ten, který Vaše protočené oči uvidí, dá za pravdu. 🙂

Co bude potom?

Připravte se na několik variant. V té lepší variantě se s vámi pasivní agresor jednoduše přestane bavit. To je ta lepší varianta. Akorát buďte připravení, obvykle Vás za zády začne pomlouvat. Takže pokud je jedno, co si o Vás kdo myslí (a já doufám, že Vám to jedno je), obzvlášť, pokud to říká někdo takový, budete v pohodě. 🙂

Pokud byste se s touto variantou nedokázali vyrovnat a chcete zvolit mírnější obranu, můžete prostě začít tyto „narážky“ ignorovat. Prostě je přejděte, jako by nic takového nebylo řečeno. Pozor ale na to, že pokud se rozhodnete být takovému chování nadále vystaveni, nebo dokonce jste nuceni to nadále snášet, pak je důležité mít o to lepší psychickou obranu. Například se pravidelně „čistit“. V jednom článku jsem Vám psala o tom, jaké to je, když se Vám někdo „otře o duši“, tak si to můžete připomenout, jak se pořádně očistit.

Očistěte se

K očistě využijte například imaginaci, kdy si představíte, jak všechny ty hloupé řeči zabalíte do pytle na odpadky a prostě je vynesete. 🙂 Vymyslete si jakoukoliv variantu, která pro Vás bude nejlepší. Třeba toho hnusáka pošlete po vodě, hoďte ze skály nebo spalte. Cokoliv, ale hlavně, ať se Vám uleví. 🙂 To důležité poselství totiž je, že ať už říká cokoliv, je to všechno jenom jeho ukázka malosti. Nemá to s Vámi nic společného. 🙂 To je nějaká stará rána, za kterou nemůžete, to je jeho vnitřní zranění, které si ventiluje. Odprostěte se. 🙂

Možná to nepůjde hned, tak to trénujte. Hlavně se takovým postavte (byť jenom jiným přístupem ve Vás samotných). Takové chování není v pořádku, tak si nekažte život tím, že si z toho budete něco dělat. Každý, kdo se Vás snaží ponížit, je duševní trpaslík. 🙂 Jste na tom lépe. Jinak by to nedělali, ne? 🙂

Přeji hodně štěstí v boji s pasivní agresitivou, těmi nejmilejšími kruťáky, kteří na světe jsou. 🙂

Vaše Lenka

Když jsem prošla osobní krizí v letech 2010-2014, uvědomila jsem si, na čem doopravdy záleží a začala hledat způsoby, jak změnit svůj život. A našla jsem. Dnes mám vlastní systém osobního rozvoje a vítám na svých stránkách každého, kdo chce také žít život svých snů. Více o tom kdo jsem, zjistíte tady>>